29 Mayıs 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Suriye: Türkiye-ABD anlaşması muğlak

18.10.2019 13:19

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyaset danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye'yle ABD'nin Suriye'nin kuzeyi için bugün açıkladığı anlaşmayı değerlendirdi. Şaban, 'anlaşmanın muğlak olduğunu' belirtti; 'güvenli bölge' için 'Aslında bir işgal bölgesi' ifadelerini kullandı.

Türkiye ile ABD'nin Suriye'nin kuzeyi için yapıldığını açıkladığı anlaşmaya, geçtiğimiz hafta Suriyeli Kürtlerle anlaşan Şam yönetiminden ilk tepki geldi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın siyaset danışmanı Buseyna Şaban, “ABD ile Türkiye'nin anlaşması muğlak” ifadelerini kullandı. “Güvenli bölge ifadesi doğru değil: Türkiye'nin esasında ima ettiği şey, bir işgal bölgesi” dedi.

‘OTONOMİYE KATEGORİK OLARAK KARŞIYIZ'

El Mayadin kanalına konuşan Buseyna Şaban, Suriye'de otonom bir Kürt bölgesinin kurulmasına kategorik olarak karşı çıktıklarını da söyledi. “Şam yönetiminin Suriye'de yeni bir Irak Kürdistanı kurulmasını kabul etmeyeceğini” belirten Şaban, “Kürt otonomisi için bir zemin yok” dedi.

Şaban, “Suriye çok sayıda etnik ve dini katmandan oluştuğu için hiçbir zaman böyle bir perspektiften konuşamayacağız. Biz, birisi için ‘O bir Kürt' veya ‘şu dinin mensubu' diye konuşmayız, bunu söylemeyiz. Kürtlerin büyük çoğunluğu toplumumuzun kıymetli bir parçası ama bazı Kürt örgütleri, ülkemizin çıkarlarına aykırı bir siyasi karar verdi” diye konuştu.

Şaban'ın, “SDG ile şu ana dek önemli adımlar attık, her meselenin bir anda çözülmesine gerek yok” sözleri de dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)


 • Suriye, Türkiye, ABD,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.