27 Eylül 2020 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Türkiye'de ilk korona virüsü aşısı yapıldı

16.09.2020 18:40

Çin'den getirilen bir korona virüsü aşısı deneme amaçlı olarak bugün Türkiye'de de uygulanmaya başlandı. İlk aşamada sağlık çalışanlarına uygulanacak aşı iki doz olarak verilecek.

Türkiye'de ilk korona virüsü aşısı bugün yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamada dünyada yapılan bazı çalışmalara Türkiye'nin de dahil olacağını duyurmuş, klinik aşamasında Türkiye'nin aşılama çalışmalarına dahil olacağını söylemişti. Çin'de üretilen ve üçüncü faz aşamasına gelen bir aşı da bu kapsamda bugün ilk kez Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde sağlık çalışanlarına yapıldı.

Çin ile birlikte Brezilya, Endonezya, Bangladeş'in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede 10 bin kişiye uygulanan aşı denemesi Faz 3 aşamasına ulaştı. Aşı denemesine bugünden itibaren Türkiye de dahil oldu. Aşılama çalışmaları ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacak. Bugün yapılan aşı 14 gün sonra aynı kişilere bir kez daha uygulanacak. 2 doz uygulanması gereken aşının 10 gün içinde 1200-1300 sağlık çalışanına uygulanması planlanıyor.

13 BİN KİŞİNİN AŞILANMASI HEDEFLENİYOR

14 günün ardından çıkan sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile paylaşılacak. Aşılar sağlık çalışanlarına yapıldıktan sonra bir ara verilecek. Sonrasında ise gönüllülük esasına göre başvuranlara tekrar bu aşının yapılması planlanıyor. 2.5-3 ay sürecek çalışma ile kronik hastalığı bulunan 13 bin kişinin aşılanması hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı'nın imzaladığı protokoller çerçevesinde uygulanacak. Sağlık Bakanlığı aynı zamanda İngiltere, Almanya ve Rusya'daki çalışmalarla ilgili protokoller de imzalamıştı. (Gazete Duvar) •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.