3 Ağustos 2020 Pazartesi | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Van Cezaevi'nde dişi kuş yasağı iddiası!

18.12.2019 14:52

Van Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘na her ay düzenli olarak yazdıkları ihlaller raporunu açıkladı.

Van Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerin HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘na her ay düzenli olarak yazdıkları ihlaller raporuna göre; Van Cezaevi yönetimi, tutuklu ve hükümlülerin dişi kuş besleme talebini kuşların çiftleşebilme ihtimalinden ötürü reddetti. Cezaevi yönetiminin kararına göre, aynı kafeste sadece erkek kuşlar olabilecek.

Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter'dan yaptığı açıklamada “Van Cezaevi'nin bir karışmadığı kuşların cinsel hayatıydı, ona da karıştılar..! Dişi kafes kuşu isteğine ‘dişi kuş besleme yassaktır' denmiş. Aynı kafeste sadece erkekler bulunabilecekmiş..! İnfaz hakimliğinin insafı bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinden Mecit Şahinkaya, bianet'e yazdığı mektubunda da beslemek istediği kuşa getirilen yasağı anlattı. Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre  Mecit Şahinkaya mektubunda şöyle dedi: “Hapishane idaresinin karışmadığı bir tek kuşların cinsel yaşamı kalmıştı, ona da müdahale ettiler. Ekim ayında dişi kuş almak için talepte bulundum. Bir süre sonra gelip ‘Dişi kuş beslemek yasaklandı' dediler. Görevli memur yasağa gerekçe olarak kuşların çiftleşmesini gösterdi. Aynı kafeste sadece erkek kuşların birlikte bulunmasına karar vermişler!”

Mecit Şahinkaya mektubunda Anayasa Mahkemesi kararının cezaevi yönetimi tarafından uygulamadığını da söyledi: ““Mahpuslardan Murat Kaymaz, o dönem bulunduğu Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevindeyken kendisine verilmesi engellenen Yürüyüş dergisi için Anayasa Mahkemesine başvurmuş, engelin kaldırılması kararı çıkmıştı. Bu karar üzerine Kocaeli İnfaz Hâkimliği, dergiyi, Kaymaz'ın nakledildiği Van Cezaevi'ne gönderdi. Ancak Van Cezaevi idaresi AYM kararını uygulamayıp yeni bir yasaklama kararı alarak dergiyi yine Kaymaz'a vermedi.” Gazete Duvar


 • Van Cezaevi,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.