26 Mayıs 2020 Salı | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Yüksekova'da emlak sektörü can çekişiyor

13.05.2019 16:01

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde emlak sektöründe durgunluk yaşanıyor. Sektörde çalışanlar önlem alınmasını talep etti.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde emlak sektörü alarm veriyor.

Sektörde bu yıl çok büyük zorluklar yaşandığını kaydeden emlakçılar, birçok kişinin gayrımenkul yapılarını satmak istediğini ancak piyasada alıcı bulunmadığını söyledi.

Yüksekova'da uzun yıllardır emlak sektöründe yer alan Sefer Çoğaç, "Geçmişte olduğu gibi günümüzde de belli bir alım-satım var. Yabancı yatırımcı yok geçmişte de olduğu gibi. Yüksekova'da daha önce iyi bir alım satım yapıyorduk. İl olma muhabbeti oldu, bu dedikodu bizim işimize yaradı işin gerçeği. Sonra o da bitti. Bugün emlak sektörünün durumu hiç de iyi değil. Onlarca hatta yüzlerce ev satılıktır. Arkadaşımızın biri Yüksekova'da büyük canlılık var demiş. Kesinlikle arkadaşım herhalde hayal yada rüya görüyor. Emlak işi Yüksekova'da yok. İnsanlar ekonomik olarak çökmüş durumda. Eskiyi o kadar arıyoruz ki. Önümüzdeki yıllar da bize pek umut vermiyor. Bir memlekete giriş çıkış yoksa hiç bir şey olmaz. Emlak diye satılacak bir sürü yer var ama içine giremiyorum. Yol yok, her yer çamur, berbat. Umut ederim birileri sesimiz duyar, bu memleketi ayağa kaldırır. Bu ilçe stratejik bir bölge, hudut bölgesi. Emlak olayında herhangi bir satış herhangi bir canlanma yok. Bunun çözümü alt yapının bırakıldığı yerden devam edilmesidir. Bu böyle devam ederse daha kötü olur, iyiye gitmez" dedi.

20 yıldır emlak sektöründe çalıştığını kaydeden Habib Öner de, “Sektörün durumu daha önce iyiydi. Daha önce iş oluyordu. Bu 2 yıl içinde hiçbir emlak işi yok. Sektör çok zor durumda. Alım satım şuanda yok. Bu sektörde piyasa tamamen durmuş durumda. Satan çok ama alıcı yok. Bütün emlakçılar zor durumda. Ekonomik durumla da ilgisi var. Para olmadıktan sonra adam nasıl dükkan alsın, nasıl arsayı alsın, nasıl inşaat yapsın? Yetkililerin el atmasını istiyoruz. Şuanda Yüksekova'da belediye imarları kapatmış. 2-3 yıldır yeni imar gelecek diyorlar, gelmiyor. Bazı kısımlar imara kapalıdır, iş yapamıyoruz. Bu sürecin hızlandırılmasını talep ediyoruz. Yeni imar projesinin en kısa zamanda faaliyete geçmesini talep ediyoruz. Köylerde de tarım alanları olduğu için satış olmuyor" ifadelerini kullandı.12 senedir Yüksekova'da emlakçılık yapan Mehdi Yalın ise, “Bütün sektörlerde olduğu gibi emlak sektörü de kötü durumda. İnşaat sektörü bunların başıdır. İnşaat yoksa emlak da yoktur. Gayrimenkul yapan yoksa satan da yoktur. Sektör hergün biraz daha kötüleşiyor. 2016 senesi Yüksekova'nın en kötü senesidir diyebiliriz, o senede bile Yüksekova'da gayrımenkul ticareti yapabiliyorduk. Ekmek kazanabiliyorduk, ekmek kazandırabiliyorduk, ama bugün yok.  Bugün 2016'dan daha berbat bir durumdayız. Bunların sebepleri; yanıbaşımızda bulunan ve onbinlerce insana ekmek kazandırabilecek olan sınır kapısında maalesef en ufak bir faaliyet ve ticaret dönmemesi. Sebeplerden diğeri, bölgede hayvancılık ve çiftçilik öldü. Bölgenin de gelir kaynakları bunlardır. 120 bin nüfuslu ilçede şuan en ufak bir üretim ve istihdam yapan yer yok. Vatandaşların alım gücü şuanda tüm zamanların en kötü olabilecek durumdadır. Çözümleri istihdam alanlarının açılmasıdır. Dışarıdan yatırımcı gelmesi için göze gelen bir şeylerin olması lazım. Bu şekilde kimse gelmez" dedi.


 • Yüksekova,

 •     DİĞER YEREL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.