23 Mayıs 2019 Perşembe | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Dolar hesapları tarihi rekoru zorluyor

07.03.2019 16:55

Mevduat sahipleri son beş aydır aralıksız dolar alıyor. Bireysel dolar hesapları 103 milyar dolarla tarihi zirve olan 104 milyar dolara yaklaştı.

Merkez Bankası verilerine göre şubatın son haftasında bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları, yaklaşık 700 milyon dolar artışla 103.56 milyar dolara yükseldi. Böylece dolar cinsinden hesaplar 29 Nisan 2016'da görülen 104.1 milyar dolarlık tarihi zirveye bir adım kalmış oldu. Bireysel dolar mevduatları ayrıca Merkez Bankası rezervini de geride bıraktı.

Dünya'da yer alan habere göre en son 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı tercih eden bireysel mevduat sahipleri, takip eden 21 haftada döviz birikimlerini kesintisiz artırdılar. 5 Ekim 2018 haftasında 89.8 milyar dolar olan bireysellerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları o günden geçen haftaya kadar 13.8 milyar dolar yükseldi.

Artışın ana nedenleri olarak geçen ağustos ayında zirve yapan döviz hesaplarının kâr amaçlı bozdurulmasının ardından yeniden alıma geçilmesi gösteriliyor. Yatırımcıların kâr amaçlı bozdurduğu 8 milyar doları yerine koyma eğilimiyle, beklentiler nedeniyle birikimleri döviz cinsinden tutma alışkanlığının etkili olduğu belirtiliyor.

Öte yandan kurumsallar da dahil edildiğinde yurt içi yerleşiklerin kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları 1 Mart ile biten haftada yaklaşık 1 milyar dolar artışla 170.97 milyar dolara yükseldi. Kurumsallarda 1 Mart haftasında yaklaşık 350 milyon dolar artışla 67.41 milyar dolara yükseliş görüldü.


 • Dolar,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.