17 Eylül 2019 Salı | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Faizde düşüş bir yana yükseliş var

20.05.2019 15:01

Yüksek faizi değerlendiren Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, 'İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi ile ticari kredi faiz oranı ve tüm mevduatın ortalamasını gösteren faiz oranı 10 Mayıs itibariyle her ne kadar geçen yıl sonundaki düzeyin altındaysa da marta kadar bir iniş yaşandığı, nisanla birlikte yeniden yükseliş başladığı çok açık biçimde gözlenebiliyor' diye yazdı.

Faizde ekonomi yönetimi tarafından beklendiği açıklanan düşüşün yaşanmamasını ele alan Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, “Mevduat faizini ekonominin gereklerinden öte bir noktada tuttuğunuz zaman mevduat çekilişi yaşanması, dövize yönelme gibi bir dizi olumsuzluğu da göğüsleyebilmeniz gerekir” yorumunu yaptı. Aktaş'ın “Hani faizler düşecekti?” başlıklı yazısından bir bölüm şöyle:

Faiz yüksek, tamam; düşmesini istiyoruz, gayet normal; ama bu ”Faiz düşmeli” ya da ”Düşecek” demekle olmuyor işte.

Olmadı da nitekim. Geçen yılın sonbahar aylarında son yılların zirvesine çıkan faiz oranları ekonominin biraz normalleşir gibi olmasıyla gerilemeye başlamıştı. Ama inilen oranlar bile hâlâ çok yüksekti. Doğal olarak daha da düşük faizler görmek istiyorduk.

Ama biz faizin ne olduğunda bile anlaşabilmiş değiliz ki faizin nasıl gerileyeceği konusunda ayakları yere sağlam basan bir tutumumuz olabilsin.

Sanıyoruz ki faiz, ”Düşecek” dedik mi düşecek! Keşke o kadar kolay olsaydı.

DÜŞÜŞ BİR YANA ARTIŞ VAR

Geçen yıl sonundan 10 Mayıs'a kadar olan döneme bakıyoruz; mart sonunda dip oranlar görülmüş. Yılın ilk üç ayında gerileyen faiz, nisanla birlikte yeniden artış eğilimine girmiş. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi ile ticari kredi faiz oranı ve tüm mevduatın ortalamasını gösteren faiz oranı 10 Mayıs itibariyle her ne kadar geçen yıl sonundaki düzeyin altındaysa da marta kadar bir iniş yaşandığı, nisanla birlikte yeniden yükseliş başladığı çok açık biçimde gözlenebiliyor.

Yani faizde dört buçuk aya yaklaşan bu dönemde bir ”V” oluştuğunu söylemek mümkün.

ARTIŞIN GEREKÇESİ NE?

Son aylarda birçok mal ve hizmetin fiyatında adı konmamış bir narh uygulandığı biliniyor. Buna mevduat faizinin dahil olduğu da sır değil. Bankaların mevduat faizini belli bir düzeyin üstüne çıkarmaması, en nazik şekilde ifade edersek, rica edildi. Bankalar da buna uydu.

Ama bir yere kadar! Mevduat faizini ekonominin gereklerinden öte bir noktada tuttuğunuz zaman mevduat çekilişi yaşanması, dövize yönelme gibi bir dizi olumsuzluğu da göğüsleyebilmeniz gerekir.

Ayrıca bir yandan mevduat faizini belli bir düzeyde tutmaya çalışıp, diğer yandan da vatandaşın dövize yönelmesini engellemek için çaba göstermeye gayret etmek… Biraz çelişki olmuyor mu?

Mevduat faizi üstündeki baskı kaldırılınca oranlar yukarı döndü ve ortalama faiz bir buçuk aya yakın sürede 2 puandan fazla arttı.

Hemen hemen aynı durum kredi faizinde de söz konusu. En düşük düzeye inilen mart sonundaki oranlar bile aslında yüksekti. Şimdi, 10 Mayıs itibarıyla daha yüksek oranlarla karşı karşıyayız. Taşıt kredisi ile ticari kredi faizlerinde geçen yıl sonundaki oranlar yakalandı bile.

İSTANBUL SEÇİMİNİN ETKİSİ VAR MI?

İstanbul seçim sonucunun uzun süre belirsizliğini koruması faizler üstünde olumsuz bir etkiye yol açmış mıdır, kesin bir yargıda bulunmak zor. Bunu ölçmek zor çünkü.

Ama bu belirsizliğin faizleri olumlu etkilemediği tabii ki ortada. Etki olsa olsa olumsuz yönde, faizleri yukarı itecek yönde olmuştur.

YSK, İstanbul'da seçimin tekrarına ilişkin kararını 6 Mayıs'ta açıkladı. Faizde henüz 10 Mayıs verilerine sahibiz. Dolayısıyla seçimin tekrarına ilişkin kararın faizlere nasıl etki ettiğini bu hafta sonu açıklanacak 17 Mayıs verilerinde daha somut olarak görebileceğiz.


 • Faiz,

 •     DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.