22 Mayıs 2019 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Hakkari'de toprak kayması sonucu 7 evde hasar oluştu

06.03.2019 13:08

Hakkari’nin Bağlar Mahallesi’nde karların erimesiyle meydana gelen toprak kayması sonucu 7 evde hasar oluştu.

Bağlar Mahallesi'nde karların erimesiyle birlikte meydana gelen toprak kayması sonucu Piruze Demir, Asiye Dayan, Esmer Aslan, Gül Kaya, Züleyha Dayan, Taciye Kurt ve Şadiye Korkmaz isimli vatandaşların evlerinde kayma ve çatlaklar oluştu. Maddi hasara neden olan toprak kayması sonucu bir evin mutfak ve tuvaletinde duvarlar çökerken, birçok evin de duvarları ve zeminlerinde çatlaklar oluştu. 
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından birkaç yıl önce 4 nüfuslu Kaya ailesi için yaptırılan prefabrik evde ise kayma ve çatlaklıklar oluştu. Korku ve paniğin hakim olduğu mahallede, vatandaşlar kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. 

“Yetkililerden yardım bekliyoruz” 

Eriyen karlarla birlikte mahallede su göletleri meydana geldiğini ifade eden Taciya Kurt, toprak kaymasıyla birlikte su şebeke hatlarında da hazar oluştuğunu söyledi. Kurt, “Mahallemizde karların erimesiyle birlikte toprak kayması meydana geldi. Birçok ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Mahallemiz heyelanlı bölge olması sebebiyle evlerimiz kayıyor. Prefabrik olan evimin salon ve oturma odası kaymış durumda. Kayan toprakla birlikte su hatlarımız da kopmuş. Bir aydır evlerimizde su yok. Toprak kaymasıyla zararımız çok büyük. Yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi. 

Prefabrik evde yaşam mücadelesi veren 4 çocuk annesi Gül Kaya ise karların erimesiyle birlikte kayan toprağın evlerinin yan yatmasına ve çatlaklara neden olduğunu ifade ederek, yetkililerden yardım istedi. 

“Ölümle burun buruna yaşıyoruz” 

Mahalle sakinlerinden Salih Demir ise mahallede birçok evin kaydığını ifade ederek, yetkililerin acilen önlem almasını istedi. Demir, “Mahallemizde karların erimesiyle beraber toprak kaymaları meydana geldi. Birçok ev maddi hasar gördü. Defalarca yetkili kurumlara başvurduk. Maalesef bir önlem alınamıyor. Ölümle burun buruna yaşıyoruz. Her yer harabeye dönmüş durumda. Yollarımız çamur içinde. Eriyen kar suları göletlere dönmüş. Kendi imkanlarımızla ellerimize aldığımız küreklerle su kanalları açıyoruz. Önlem alınmadığı taktirde ölümle sonuçlanabilir. Lütfen yetkililer bize yardım etsin” diye konuştu.


 • Toprak, Hakkari,

 •     DİĞER HAKKARİ HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.