24 Mart 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP'li Akdoğan darp iddiasını meclise taşıdı

09.01.2018 21:43

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, Yüksekova Adliyesi'ne girmek isteyen avukatlardan Harika Karataş ve Ramazan Kurt’un darp edildi iddiasını Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e sordu.

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, 28 Aralık 2017'de Yüksekova Adliyesi'nde dava takibi için mahkeme salonuna girmek isteyen avukatlardan Harika Karataş ve Ramazan Kurt'un polis tarafından darp edildi iddiası ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e, soru önergesi verdi.

Akdoğan'ın soru önergesinde şu ifadelere yer verildi;

28 Aralık 2017 tarihin de Yüksekova Adliye binasına girmek isteyen Av. Harika Karataş ve Av. Ramazan Kurt hem sözlü hem de fiziksel müdahaleye maruz kalmıştır.

Av. Harika Karataş konu ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada “Adliye binasında görülen bir davanın duruşması için binaya giriş yaptığım esnada orada görevli olan polisler çantamı X-Ray'dan geçirmemi istedi. Avukatın çantasının aranmayacağı yönünde itiraz edince kolumdan tutup itti. Bunun üzerine o an orada bulunan ve müdahale etmek isteyen avukat Ramazan Kurt kısa süren tartışmanın ardından 10'un üzerinde polis tarafından darp edildi. Bunların içinde sivil giyimli polis kimliğini göstermeyenler de vardı.” Beyanında bulunmuştur.

Avukatlık kanunu 34. maddesinde “Avukatlar, yüklendikleri görevleri, bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla yükümlüdürler.”

Yargının üç temel unsurlarından biri konumunda olan avukatlar müvekkillerinin sırlarını, belgelerini, dokümanlarını saklama yükümlülüğü altındadırlar ve bu şekilde yargı görevlerini yerine getirip yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı temsil ederler. Avukatlık Kanunu'nun 1. Maddesinde de vurgulandığı üzere avukatlık aynı zamanda bir Savcı yahut bir Hâkimin verdiği gibi bir kamu hizmetidir. Danıştay 8. Dairesi E. 2010/5626 K. 2010/6024 T. 12.11.2010 no'lu dosya kapsamında şöyle bir karar vermiştir:

“Avukatlık Yasası uyarınca ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçtan dolayı suçüstü hali dışında avukatların üzeri aranamaz. Suçüstü hali olmadan müvekkili önünde kolluk kuvvetlerince üzeri aranan davacının meslek onurunun zedelendiği açıktır.“

Yine Türk Ceza Kanunun 120. Maddesinde: “Hukuka aykırı olarak bir kimsenin üstünü veya eşyasını arayan kamu görevlisine üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.” Şeklindedir.

Bu bağlamda;

1- Avukatlar Harika Karataş ve Ramazan Kurt'a yapılan sözlü ve Fiziksel müdahale ile ilgili olarak, müdahalede bulunan “kamu görevlileri” halkında bir soruşturma açılmış mıdır?

2- Polis müvekkilinin bilgi, belge, dokümanlar ve sırlarını taşımakla yükümlü olan avukat Harika Karataş'ın çantasını neden aramak istemiştir?Ajanslar


 • HDP, Nihat Akdoğan, yüksekova,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.