24 Mart 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Trump kaybetti, Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk...

07.11.2018 11:54

ABD'de kritik öneme sahip ara seçimlerde Başkan Donald Trump büyük darbe aldı. Demokratlar sekiz yıl sonra Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kazandı. Trump, seçim sonuçlarına ilişkin ilk tweetinde 'Bu gece muhteşem bir başarıydı. Hepinize teşekkürler!' dedi.

ABD'de Başkan Donald Trump'ın kutuplaştırıcı politikaları konusunda bir referanduma dönüşen kritik ara seçimler yapıldı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluk sekiz yıl sonra ilk kez Demokratlara geçti.

Seçmenler Senato'daki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisi'ndeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Cumhuriyetçi Parti, 100 sandalyeli Senato'da 50 sandalyeye ulaştı; ABD'deki sistem gereği Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Senato Başkanı sayılması nedeniyle Cumhuriyetçiler Senato'da 51 sandalyeyle çoğunluğu sürdürdü.

Ancak Temsilciler Meclisi'nde sekiz yıl aradan sonra Demokratlar kazandı.

Seçim öncesinde hem Senato hem de Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk Cumhuriyetçilerin elindeydi.

Son duruma göre Senato'da Cumhuriyetçiler 51, Demokratlar 42 sandalyeye sahip. Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler 169, Demokratlar 179 sandalyenin sahibi. Temsilciler Meclisi'nde Demokratların 229, Cumhuriyetçiler'in de 206 sandalyeye sahip olacağı tahmin ediliyor.

Seçimlerde Temsilciler Meclisi'nin 435 üyesinin tümü, her bir eyaletten 2 senatör olmak üzere toplam 100 senatörden oluşan ABD Senatosu'nun da 35 üyesi belli olacak.

Başkan Trump ve Cumhuriyetçi Parti için son derece önem taşıyan ara seçimlerde ayrıca 50 eyaletten 36'sının valileri de belirleniyor.

Öte yandan Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Demokrat Parti listesinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak Temsilciler Meclisi'ne giren ilk Müslüman kadın üyeler oldu.

Türk Amerikan toplumundan Lauren Arıkan ise Maryland'da Eyalet Meclisine seçildi. İlk kez bir Türk-Amerikalı ABD'de eyalet meclisine milletvekili olarak girmiş oldu.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Seçimlerin devam ettiği sırada Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi. Beyaz Saray sözcüsü Sanders, “Sonuçlar Trump'ın politikalarında değişikliğe neden olmaz” dedi.

PELOSI'DEN ZAFER KONUŞMASI

Öte yandan Kaliforniya eyaletinden Temsilciler Meclisine tekrar seçilen ve Temsilciler Meclisinin mevcut azınlık lideri Demokrat Nancy Pelosi, Washington'da Demokratların zaferini ilan etti.

“Yarın Amerika'da yeni bir gün olacak” diyen Pelosi “ABD yeterince ayrılığa düştü, artık bir araya gelme zamanı. Bu, Demokrat ve Cumhuriyetçi meselesi değil ABD'de Trump yönetimine karşı Anayasayı tekrar yerine getirme meselesidir” diye konuştu.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump'ın da Pelosi'yi telefonla arayarak Demokratların Temsilciler Meclisi'nde üstünlük elde etmesinden dolayı tebrik ettiği bildirildi.
(DIŞ HABERLER) •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.