23 Mayıs 2018 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     SİYASET     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİNEMA     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YAŞAM    

Vanlı köylünün kış çilesi

24.12.2016 15:04

Van’da kar ve soğuk hava en çokta hayvancılıkla geçinen kırsal mahalle sakinlerini etkilerken mahalleliler, kızak ve eşek yardımıyla hayvanlarına ot taşıyorlar.

Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Doğangün Mahallesi ağır kış şartlarıyla mücadele ediyor. Soğuk havaya aldırış etmeden hayvanlarını besleme derdine düşen mahalleliler, mahallenin bir kilometre ötesine kurulan harmandan eşek ve kızak yardımıyla ot taşıyorlar.

Kızaklara yüklenilen otları mahalleye ulaştırıp ağıllarda veya ağıl önlerinde karda hayvanlarını besleyen mahalleliler, her yıl bu derdi yaşadıklarını ifade ediyorlar. Kızakla ot taşıma yöntemini kullanmak zorunda kalan mahalleliler, imkanlar doğrultusunda hayvanlarını kışında dışarıda beslediklerini kaydettiler.

3-998.jpg

Mahalleliler, “Kışları çok büyük zorluklar çekiyoruz. Hayvanlar için ot götürüyoruz. Bu konuda bir destekleme yardım yok. Bir yardım olsa daha kolay olur. Avlu veya çiftlik gibi bir yerimiz olsa hayvanları orada beslesek daha kolay olur. O da olmayınca kendi imkanlarımızla ne yapabildikse onu yapıyoruz. Kışın koyunlarımızı dışarıda soğukta karda besliyoruz. Çok zorluk çekiyoruz bahar gelene kadar. Mahallenin dışında yazdan biriktirdiğimiz otları hemen hemen 1 kilometre uzaklıktan kızak ve eşek yardımıyla taşıyoruz” diye konuştular. İHA

5-555.jpg


 • Vanlı köylünün kış çilesi,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Sinema
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.