27 Eylül 2020 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

AB'den Türkiye'ye uyarı

16.09.2020 18:39

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs'a 'gözdağı verme girişimlerinden vazgeçmesi gerektiğini' söyledi. Von der Leyen, 'Türkiye milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ancak bunların hiçbiri, komşularına gözdağı verme girişimlerinin gerekçesi değil' ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de gerilimin tırmandığı bir dönemde Yunanistan ve Kıbrıs'a gözdağı verme girişimlerine karşı uyardı. Von der Leyen, AB'nin yıllık değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Ankara'nın sığınmacılara ev sahipliği yapan kilit ve önemli bir partner olduğunu belirtti ancak bu durumun ‘komşularına gözdağı verme girişimleri' için gerekçe olamayacağını söyledi.

Türkiye'nin ‘sıkıntılı bir bölgede' bulunduğunu kabul ettiğini belirten AB lideri, “Evet, büyük bütçelerle desteklediğimiz milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ancak bunların hiçbiri, komşularına gözdağı verme girişimlerinin gerekçesi değil” şeklinde konuştu. Türkiye'nin sığınmacılar konusundaki önemine vurgu yapan von der Leyen, “Türkiye önemli bir komşudur ve öyle de kalacaktır. Ama haritada birbirimize yakınken aramızdaki mesafe büyüyor gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Von der Leyen, Yunanistan ve Kıbrıs'ın meşru egemenlik haklarını koruma konusunda Avrupa'nın tam desteğine güvenebileceklerini de sözlerine ekledi.

‘TÜRKİYE'NİN PROVOKASYONLARI SÜRÜYOR'

Kıbrıs Cumhuriyeti'nden de, Türkiye ile görüş ayrılıklarını gidermek için Ankara ile diyaloğa geçmeye hazır oldukları yönünde bir açıklama yapıldı. Atina'dan sonra Lefkoşa'ya geçen Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşen Kıbrıs Başbakanı Nikos Anastasiyadis, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ‘provokasyonlarını sürdürdüğünü' söyledi.

Anastasiades “Ankara'nın hukuksuz eylemlerine ve gerginliğin azaltılmasına son vermek için bir dizi girişim devam ederken Türkiye dün maalesef Yavuz Gemisinin yasa dışı sondajını genişletmek için Navtex'i uzattı” ifadelerini kullandı. Türkiye, Kıbrıs açıklarında sismik faaliyet yürüten Yavuz gemisi için Navtex'i 12 Ekim'e kadar uzatmıştı. (Kaynak: DW Türkçe)


 • Türkiye,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.