25 Ekim 2020 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Dünya genelinde korona ölümleri 1 milyonu aştı

29.09.2020 12:27

Dünya geneline yayılan korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 1 milyon 1644'e yükseldi. Uzmanlar, gerçek sayının daha fazla olabileceği konusunda uyarıda bulunurken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ölü sayısını 'kahreden bir dönüm noktası' diyerek nitelendirdi.

Dünya genelinde korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı 1 milyonu aştı. Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, Covid-19 nedeniyle 1 milyon 1644 kişi öldü. ABD, Brezilya ve Hindistan'daki ölümler, bu sayının yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Çin'in Wuhan kentinde dokuz ay önce tespit edilen korona virüsü 188 ülkeye yayılırken, toplam vaka sayısı ise 33 milyon 353 bin 614'e yükseldi.

Kaydedilen ölümlerin beşte birinden fazlası ABD'de tespit edildi. 205 bin 70 kişinin öldüğü ABD listede başı çekerken, Brezilya'da 142 bin 58 kişi, Hindistan'da 96 bin 318 kişi korona virüsü nedeniyle öldü.

'ACIMIZ KATLANIYOR'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ölü sayısını 'akıl almaz' ve 'kahreden bir dönüm noktası' diye tanımladı. Guterres, video mesajında "Yine de her bir yaşamı önemini kaybetmemeli. Onlar anneydi, babaydı, eşti, kız kardeşti, erkek kardeşti, dostlardı, iş arkadaşlarıydı. Acımız bu hastalığın acımasızlığıyla katlanıyor" dedi.

UZMANLAR UYARDI: GERÇEK SAYI DAHA FAZLA

Uzmanlar, resmi verilerin gerçeği yansıtmadığını söylerken Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan yaptığı açıklamada ölü sayısının daha fazla ölabileceğini dile getirdi. "Mevcut rakamlar, Covid-19'a yakalanan veya Covid-19 nedeniyle ölenlerin bilgilerinin eksik değerlendirilmesini yansıtıyor" diyen Ryan, "Sizi temin ederim ki, mevcut rakamlar muhtelemen Covid sayılarının eksik bir tahmini" ifadelerini kullandı.

University College London'dan istatistik ve sağlık ekonomisi profesörü Gianluca Baio, gerçek sayıları elde etmenin 'neredeyse imkansız' olduğunu dile getirdi. Baio, "Bir milyon, bir trajediye işaret ediyor. Ancak asıl önemli olan gerçek sayı değil. Önemli olan Covid-19 nedeniyle ölenler arasından kurtarılabilecek olanlardır" dedi. (DIŞ HABERLER/BBC Türkçe)


  • Korona,

  •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
      1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
      1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
    Güncel
    Yerel
    Ekonomi
    Dünya
    Spor
    Kültür-Sanat
    Siyaset
    Teknoloji
    Sağlık
    Anasayfa
    Künye
    İletişim
    Reklam
    Facebook
    Twitter
    Sitene Ekle
    Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.