Başkan Özdemir, "Umurlu Sınır Kapısı'nın da yolları asfaltlansın"

Başkan Özdemir, "Umurlu Sınır Kapısı'nın da yolları asfaltlansın"

Başkan Özdemir: "Umurlu Gümrük Kapısı ile Zet Gümrük Kapısı arasında araç geçişlerinin devamlığı için görüşmeler yapıyoruz"

A+A-

Hakkari'nin Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (YÜTSO) Başkanı Salih Özdemir, “Sıcak asfalt çalışması nedeniyle günlerdir kapalı olan Umurlu Gümrük Kapısı ve Zet Gümrük Kapısı önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren yeniden hizmet verecek” dedi.

30 yıl aradan sonra Türkiye tarafından Derecik Umurlu Gümrük Kapısı ve Irak tarafından Soran Zet Gümrük Kapısı 2023 yılında yapılan törenle hizmet vermeye başlamıştı. İki ülke arasında bir yıldan daha fazla süredir hizmet veren gümrük kapıları, geçtiğimiz günlerde Zet Gümrük Kapısı'nda sıcak asfalt çalışmalarının başlamasıyla nedeniyle kapatıldı. Zet Gümrük Kapısı'ndan Soran şehri tarafında başlatılan çalışmaların sona geldiğini belirten YÜTSO Başkanı Salih Özdemir, 2 sınır kapısının önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren yeniden hizmet vereceğini belirtti.

“Bizim taraftaki sınır kapısının yolu acilen asfalt çalışmalarına alınmalı''

Bölgenin geleceği için çalıştıklarını ifade eden başkan Özdemir, “Bilindiği üzere yaklaşık 1,5 yıldır Derecik Umurlu Sınırlı Kapımız açık bulunmaktaydı. Tabii ki ciddi ve ağır sorunlar yaşamaktayız. Birinci önceliğimiz bir an önce bu sınır kapımızın özel, yani binek araçlara açılması yönündedir. Bu anlamda Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası olarak birçok girişimlerde bulunduk. Son kez de Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak bey geldi. Burada kendileriyle verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Kendileri gerekenin yapılacağını bizzat bizlere söyledi. Diğer taraftan ciddi bir ulaşım sıkıntısı var burada. Yıllardan beridir devam eden bir kara yolu çalışması var. Maalesef ki bitmiyor, bir türlü bitmek bilmiyor. Bu sene de herhangi bir çalışma, yeni faaliyet yok. Derecik'ten, Şemdinli'den, Yüksekova'dan ve çeşitli bölgelerden gelip Irak bölgesine ziyarette bulunmak isteyen insanlarımızın çektiği sıkıntılar had safhada. Bu güzergâhta öyle bir toz toprak var ki araçların geçişlerinde büyük bir toz yığını havaya kalkmakta, sürücülere ve yolculara büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Ayrıca özelikle arıcılıkla meşgul olan vatandaşlarımıza zorluk yaşatıyor bu yollar'' dedi.

“Önümüzdeki Çarşamba günü gümrük kapıları yeniden hizmet vermeye başlıyor”

Irak bölgesel hükümeti tarafında yaklaşık 4 gündür devam eden sıcak asfalt çalışmasının bitme aşamasına geldiğini ifade eden başkan Özdemir, “Biz buradan takip etmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki Çarşamba günü yaklaşık 50 kilometrelik yol bitecek. Böylece karşı tarafta yol ve alt yapı sorunu kalmayacak. Ancak bizim tarafta halen alt yapı ve ulaşım sorunu devam etmektedir. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Buradan Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımıza sesleniyorum. Bu yolun yapılması elzemdir. Bir an önce sorunun çözülmesi gerekiyor. Bizler Umurlu Gümrük Kapısı'nı çok önemli ve değerli buluyoruz. Hem ülkemiz için hem de komşu ülkeler için önem arz eden bir sınır kapısıdır. Irak bölgesinde IKYB bölgesinde en büyük nüfusu Erbil'dir. Umurlu Gümrük Kapısı onlar için 2 saatliktir. Erbil yakın ve 1.5 saatte Umurlu Gümrük Kapısı ile Yüksekova'ya özellikle ciddi bir sağlık turizmini çekebiliriz” diye konuştu.

“Umurlu sınır kapısının araç geçişleri için görüşmelerimiz devam ediyor”

Başkan Özdemir son olarak, “Şehrimizde ve çevre şehirlerde çok modern diş klinikleri mevcuttur. Bu anlamda sağlık turizmini buraya çekmek için canla başla çalışıyoruz. Ancak yol sıkıntısı olduğu için ve araç geçişlerinin olmaması bu noktada problem yaşatmaktadır. İlimize ve ilçelerimize ait olan haklarımızı ve önceliğimizi kaptırıyoruz. Erbil tarafından gelenlere araç geçişi kolaylığı sağlanırsa eğer, çok ciddi bir geçiş söz konusu olacaktır. Bizler de buradan tüm yetkililere sesleniyoruz. Umurlu Gümrük Kapısı araç geçişlere açılsın. Yani süren çalışmalar bir an önce bitirilsin. Vatandaşlarımız mevcut sorun ve sıkıntılardan ötürü seyahat edemiyor. Yetkililerimizden ricamızdır sesimizi duyun. Bu konuda en büyük umudumuz Valimiz Ali Çelik'tir. Doğrusunu konuşmak gerekirse valimizin de Ankara'da çok ciddi girişimleri vardır. Bu nedenle sayın valimize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.