5 Temmuz 2020 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP'li Dede, Yüksekova Belediyesini Bakan Kurum'a sordu!

02.07.2019 17:24

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a, Yüksekova Belediyesi ile ilgili sorular sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Sait Dede, Türkiye Büyük Millet Meclis'ine iki ayrı soru önergesi verdi. HDP'li Dede, Yüksekova Belediyesi'nin kayyum dönemini ve borç tablosunu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sordu.

HDP'li Dede, Bakan Soylu'ya şunları sordu:

* Bakanlığınızın bahse konu belediye meclisi kararlarından haberi var mıdır?

* Bakanlığınız 83 yıllık Yüksekova Belediyesinin 54.604.526,53 TL lik borcunun iki yıl içinde 680.884.955 TL ye ulaşmasının araştırılması ve yapılan yolsuzlukların ortaya çıkarılması noktasında başlatmayı düşündüğü bir soruşturma var mıdır?

* İller Bankası A.Ş. den aktarılan payın tamamına el konulması konusunda bakanlığınızın bir talimatı var mıdır? Zira bakanlığınız tarafından atanan kayyum zamanında bahse konu yasal sınır olan %40'ın üzerinde bir kesinti yapılmamaktaydı. Ancak hemen seçimin akabinde %100 lük bir kesintiyle iller bankası payının tamamına el konulan Yüksekova Belediyesinde üç aydır çalışanlara maaş ve ücret ödenememektedir. Bu kanun dışı uygulamaya ilişkin bir çalışmanız olacak mı?

* Kayyum atanmasından sonra  37.021,00TL den587.252,06 TL ye çıkan temsil ve teşrifat giderlerindeki artış normal bir artış mıdır? Bu konuda inceleme başlatmayı düşünüyor musunuz?

* Kayyum tarafından akdedilen ve başta Ceza Kanunu olmak üzere birçok mevzuata aykırı olarak yapılan işlemlere ilişkin ilgililer hakkında her hangi bir yasal girişiminiz olacak mı?

* Bakanlığınız tarafından kayyumun görevde kaldığı süre zarfında herhangi bir inceleme yapılmış mıdır?

* Geçici bir süreliğine atanan kayyumun atandığı ilgili kurumu 06 Haziran 2032 yılına kadar borçlandırarak işleyemez hale getirmesi normal mi?

* Belediye hizmetleri bakanlığınız tarafından bir kamu hizmeti olarak görülmemekte midir? Zira kamu hizmetinin yapılmasını fiilen engelleyen kayyum uygulamalarına ilişkin olarak bakanlığınızın başlattığı herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır.

* Belediye bir kamu kuruluşuysa bu kuruluşun içini boşaltanlar hakkında soruşturma başlatacak mısınız?

* Bakanlığınız tarafından atanan kayyumun Yüksekova belediyesine uğrattığı zarardan ve dolayısıyla Yüksekova'da yaşayan insanlara yönelik kayyumun hasmane tutumunun ortaya çıkardığı tablodan rahatsızlık duyuyor musunuz?

* Kullandırılan kredilerin akıbetlerini ve yine verilen ihalelerin mahiyetini soruşturma yönünde bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise; bakanlığınızın herhangi bir adım atmamasının gerekçeleri nelerdir?

HDP'li Dede, Bakan Kurum'a ise şunları sordu:

* İller Bankası A.Ş. ile Yüksekova Belediyesi arasında imzalanan kredi sözleşmesinin 3.maddesinin b bendinde yer alan ‘Kredi kullanıcısının Maliye Bakanlığı ve Banka tarafından dağıtılan yasal paylarının mevzuatta kısıtlama getirilse dahi tamamı mahsup edilir 'maddesi karşısında bakanlığınız 5779 sayılı kanun 4.maddesine açıkça aykırılıktan dolayı imzacılar hakkında soruşturma başlatmış mıdır, bu hukuk dışı uygulamaya son verilerek kesintilerin yasal paylara çekilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

*  5393 sayılı kanunun 68.maddesi belediye borçlanmalarının hangi çerçevelerde ve şekillerde yapılacağı apaçık bir şekilde kanunda ifade edilmiştir.  İç ve dış borç stok tutarları kanunun atıf yaptığı 213 sayılı Vergi Usul Kanununa göre belirlenecek yeniden değerleme oranını aşamayacağı belirtilmiştir. Oysaki bir ilçe belediyesi olan Yüksekova Belediyesi örneğinde neredeyse bir Büyükşehir Belediyesinin stok oranlarını bile aşan bir borçlandırma yapılmıştır. Bu usulsüzlüğe ilişkin bakanlığınızın yürüttüğü ya da yürüteceği bir soruşturma var mıdır?

* 2017 tarihi itibariyle borçlandırılan belediyenin, 31 Mart 2019 tarihine kadar yani kayyumun görevi süresince herhangi bir şekilde gelirlerine el konulmazken seçimin hemen ardından iller Bankası hissesinin tamamına el konulmasının sebebi nedir?

* Bakanlığınız ve bakanlığınıza bağlı kuruluşlar kanunlarla değil de siyasi saiklerle mi hareket etmektedir?

* Altyapı ve içme suyu dahil yarım bırakılan bir çok projenin akıbeti ne olacaktır? Bakanlığınız siyasi tercihlerinden dolayı bir ilçeyi cezalandırmaya devam edecek midir?

* 31 Mart 2019 tarihinden beri yapılan usulsüz işlemlerden dolayı belediye personeli ücret ve maaş alamamaktadır. Bakanlığınızın İller Bankası nezdinde tüm hukuka aykırı işlemlerin iptali ile ilgililer hakkında soruşturma başlatılması yönünde bir çalışması olacak mıdır?


 • HDP, Yüksekova,

 •     DİĞER SİYASET HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.