Hakkari Valisi Çelik, Engelliler Gününü Kutladı

Hakkari Valisi Çelik, Engelliler Gününü Kutladı

Hakkari Valisi ve Belediye Başkanı Ali Çelik 3 Aralık Engelliler Günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

A+A-

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile yayımladığı mesajda;

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli vatandaşlarımızı anlayabilme açısından büyük öneme sahiptir. Çünkü gündelik hayatta karşılaşılan sorunlar sadece engelli bireylerin değil, hepimizin sorunudur.
 
“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını benimseyen ve insanı "yaratılmışların en şereflisi" olarak gören bir inancın ve medeniyetin mensupları olarak, merhametsizlik, sevgisizlik ve anlayışsızlığın en büyük engel olduğuna inanıyoruz. Bu bilinci yayma konusunda gayretlerimizi sürdürüyoruz.
 
Yaşamlarını insan onuruna yakışır bir şekilde sürdürebilmeleri, karşılaştıkları zorlukların hafifletilmesi ve haklarının korunması için mevcut yasalar çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarımız ile Sivil Toplum Kuruluşlarımız da çalışmalarını özveriyle sürdürmektedir.
 
Bu kapsamda, "Engelliye Evde Akraba Bakımı" hizmet modeli kapsamında 2023 yılının ilk 10 ayında 3 bin 87 engelli vatandaşımız adına engelli yakınlarına 142 milyon 166 bin 538 TL ödeme yapılmıştır.
 
2023-2024 Eğitim Öğretim yılında il genelinde 2 bin 471 engelli çocuğumuz İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda engel durumuna uygun eğitim modelinden yararlanmaktadır. Bu kapsamda, 17 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine verdikleri eğitim hizmeti karşılığı 2023 yılının 10 ayında, toplam 55 milyon 768 bin 47 TL ödeme yapılmıştır. Ekim ayında da il genelindeki 17 rehabilitasyon merkezine toplamda 6 milyon 863 bin 416 TL ödeme yapılmıştır. 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla 2023 yılında 65 yaşını doldurmuş 9 bin 453 engelli vatandaşımıza toplamda 22 milyon 12 bin 624 TL engelli aylığı desteği verilmiştir.
 
Erişilebilirlik Belgesi almaya hak kazanan kurumlarımızın sayısının artması ve kamu/özel alanların denetlenmesiyle birlikte engelli dostu, erişilebilir alanlar oluşturulması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu doğrultuda, ilimizde 3 kamu kurumu "Erişilebilirlik Belgesi" almaya hak kazanmış ve ayrıca 34 kamu/özel alan denetlenmiştir.
 
Çınarları Yaşatmak Projemiz kapsamında ise 2023 yılı içerisinde 200 büyüğümüze, toplamda 300 ev ziyareti gerçekleştirilmiştir.
 
Engelli olmak asla bir kusur değildir; asıl kusur, onları göz ardı etmek ve yok saymaktır. Bu anlamda, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü engellilerimizin sorunlarına dikkat çekmek, toplumsal duyarlılıkları artırmak ve farkındalık yaratmak açısından son derece önemlidir. Bizler engelli kardeşlerimizin gören gözü, işiten kulağı ve tutan eli olmaya devam edeceğiz.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle farkındalığımızın, toplumsal bilincimizin ve hassasiyetimizin daha da artmasını diliyor; engelli kardeşlerimizin kıymetli ailelerine, onlar için emek harcayan herkese teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.