Yüksekova: Düğün sektörü destek bekliyor!

Yüksekova: Düğün sektörü destek bekliyor!

Pandemi nedeniyle zor günler geçiren Yüksekovalı müzisyenler ile kameramanlar, yetkililere seslenerek kendilerine destek olunması talebinde bulundular.

A+A-

MUSA DÜZENCİ / YÜKSEKOVAGÜNDEM

Dünyayı sarsan Covid-19 salgını hem insan sağlığını hem ekonomiyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgın nedeniyle Türkiye genelinde birçok sektör zor günler geçirirken, sektör çalışanları da bin bir zorluklarla geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Salgından etkilenen sektörlerin başında ise düğün sektörü geliyor. Düğünler kısıtlamalar eşliğinde sürerken, sektörde çalışanlar mağdur olduklarını dile getiriyor.

m1.jpg

Yüksekova’da düğün sektöründe çalışanlar da seslerinin duyulmasını istiyor. İlçede bir araya gelen ve basın açıklaması müzisyen ve kameramanlar, pandemi dönemi boyunca herhangi bir destek almadıklarını belirterek bu konuda adım atılmasını talep ediyor. 

Müzisyenlerden Fahrettin Kepenek, pandemi nedeniyle 1 yıla yakındır işlerinin durduğunu kaydederek, “Düğün sektörü, eğlence sektörü pandemi nedeniyle bitmiş durumda. Devletten beklediğimiz hiçbir yardım da gelmedi. Bütün müzisyenler toplanıp Kaymakamlığa dilekçe verdik. Ama olumlu bir sonuç alamadık. Hiç kimse de sigortalı değil. Arkadaşlarımızın durumu da iyi değil. Sadece günübirlik bir geçimimiz var. Yüksekova’da yaklaşık olarak 500’e yakın insan bu işi yapıyor. Bunların hepsi mağdur. Arkadaşlar geçimlerini sağlayamıyor, kiralarını ödeyemiyor. Evlerine bir şey götüremiyor” dedi.

m2.jpg

Düğünlerde kamera çekimi yaptığını belirten Fahri Savaşan, “Pandeminin uzun sürmesinden dolayı iş yapamaz olduk. Bizlere herhangi bir destekte de bunulmadı. Bu sektör Yüksekova’da ölmüş durumda. Kiralarımızı ödeyemez haldeyiz. Birçok arkadaşımız ekipmanını satmak zorunda kaldı. Yetkili mercilerden bizlere destek olmalarını istiyoruz. Geçen sene sahnede olan bazı arkadaşlarımız şuan kalorifercilik yapıyor. Bu sektörde çalışan arkadaşların kalorifercilik yada hamallık yapması hepimizi üzüyor” şeklinde konuştu.

Pandeminin en çok etkilendiği meslek gruplarından biri de maalesef müzisyenler olduğunu söyleyen Yüksekova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Çoğaç,"Bugün kazanıp bugün tüketen ve yarın tekrar kazanmak zorunda olan insanlar bunlar. İlçemizde müzik sektöründe çalışan çok sayıda müzisyen  iş yerlerini kapattılar, ekonomik zorluklar içinde olan, çoğu sigortasız, kayıtsız çalışan müzisyenlerin durumu daha da kötüleşti, enstrümanlarını dahi satmak durumunda kalan müzisyenler hiç de alışık olmadıkları başka işlerde çalışmak zorunda kaldılar.  Açık ya da kapalı mekanlarda  verilen her türlü etkinliğin, konser veya eğlencenin riskli görünmesi ve düğün salonlarının kapanması sonucu işsiz kalan, kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik maaşında yararlanamayan çok sayıda müzisyenimiz maalesef  geçim sıkıntısı yaşıyor" dedi.

‘’Müzisyenler çalgıcıdan ibaret değil’’ diyen Başkan Çoğaç ,"İçinden çıkılması bu zor süreçte kültür merkezimizin ve belediyemizin çözüm odaklı girişimlerine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kurslar ve etkinlikler yapılabilir. Pandeminin son bulması ve müzisyenlerimizin hak ettikleri yerde olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum