Yüz yüze eğitim için hangi önlemler alındı?

Yüz yüze eğitim için hangi önlemler alındı?

Geçen yıl okulların 55 gün kapalı kaldığı Türkiye’de, 6 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bir rehber hazırladı. Rehbere göre okullarda hangi önlemler alındı, öğrenci, öğretmen ve velileri neler bekliyor?

A+A-

Türkiye'de 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı 6 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Tüm kademe ve tüm sınıf seviyelerindeki yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen, pandemi öncesinde olduğu gibi 5 gün yüz yüze eğitime katılacak.

Eğitim Reformu Girişimi'nin raporuna göre, Türkiye OECD ülkeleri arasında geçen yıl okulların en uzun süre kapalı kaldığı ikinci ülke. UNESCO verilerine göre, 21 Eylül – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında hafta sonlarını ve tatil günlerini çıkarınca Türkiye'de okulların COVID-19 salgını nedeniyle 55 gün kapalı kaldı.

Okullar en son kapanacak ve ilk açılacak yerler

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi dün (30 Ağustos) yaptıkları ortak açıklamada, sınıf temelli yüz yüze kesintisiz olarak devam etmesi hayati önem taşıdığını belirterek, okullar en son kapanacak ve ilk açılacak yerler arasında olduğunun altını çizdi.

Ülkelere okulların açık kalması ve daha güvenli hale getirilmesi çağrısında bulunan DSÖ ve UNICEF, virüsün bulaşmasını en aza indirmek için gerekli önlemlerin alınmasını talep etti.

Delta varyantının, bu yılki okul açılış sezonuna ek bir endişe ve karmaşıklık katmanı eklediğini ifade eden DSÖ ve UNICEF, "Okulları daha güvenli hale getirmek tüm toplumun sorumluluğudur" dedi.

Öğretmenler, diğer okul personeli ile 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması gerektiğini vurgulayan DSÖ ve UNICEF, sınıfların daha iyi havalandırılarak okul ortamının iyileştirilmesi, fiziksel mesafenin sağlanması için mümkünse sınıflardaki öğrenci sayılarının düşürülmesi ve çocuklara, öğretmenlere ve diğer personele düzenli olarak test yapılmasının önemli olduğunun altını çizdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.